2

משפצים את הבית? מרחיבים? זה הזמן להתחיל למחזר!

אחד המאפיינים הבולטים של תקופת שיפוצים היא פסולת הבניין הנערמת בקצב מסחרר ומכערת את הסביבה ללא היכר. מדוע חשוב למחזר את פסולת הבניין וכיצד תיישמו זאת בזירה הביתית? על כך בכתבה הבאה.

מהי פסולת בניין?

פסולת בניין היא תוצר של פעולות בנייה מגוונות. במישור הפרטי, שיפוצים או בניית בית חדש הם הגורם העיקרי לייצור פסולת בניין. במישור הציבורי, פסולת בניין נוצרת כתוצאה מהריסת מבנים, שיפוץ מבנים קיימים, בנייה חדשה, סלילת מדרכות, סלילת כבישים, הנחת תשתיות חדשות, החלפת תשתיות קיימות, ושאר פעולות בתחומי הבנייה, התשתיות והפיתוח. פסולת בניין מבוססת על מגוון חומרים, כמו אבן, גושי בטון, בלוקים, אספלט, ברזל בניין, פלסטיק, לוחות גבס, סלעים, עץ, אדמה, מרצפות, זכוכית, עפר, ושאר חומרים הקשורים בבנייה. נתונים רשמיים מעלים כי בכל שנה מייצרת מדינת ישראל 7.5 מיליון טון (!) של פסולת בניין ועודפי עפר. רק לצורך ההשוואה, היקפי הפסולת הביתית המעורבת בישראל עומדים על 4.2 מיליון טון בשנה בלבד.

מחזור פסולת בניין – למה?

ככלל, ניתן למחזר קרוב לתשעים וחמישה אחוזים מפסולת הבניין, ולמעשה, ניתן להפיק חומרי בנייה איכותיים ביותר ממחזור פסולת בנייה. מחזור פסולת בניין מאפשר לצמצם את היקפי הכרייה והחציבה, את השימוש בחומרי גלם טבעיים, את נפח הטמנת הפסולת באתרי הטמנה, ואת זיהום היערות והשטחים הפתוחים בהם ממוקמות ערימות פסולת מכוערות. מעבר לכך, מחזור פסולת בניין מפחית באופן ניכר את היקף ההובלות של פסולת וחומרי גלם אל אתרי הבנייה השונים ומהם. הפחתה זו מובילה לכך שנדרשות פחות משאיות לתובלת חומרי גלם ופסולת, ובמילים אחרות – מובילה לחיסכון ניכר בפליטת מזהמים וגזי חממה. ובקיצור – רווח נקי לאיכות הסביבה.

מחזור פסולת בניין – היכן?

ניתן לעשות שימוש בחומרי בנייה ממוחזרים בכל פרויקט בו נעשה שימוש בחומרי בנייה ממקורות טבעיים. בפרויקטים של תשתיות ניתן לעשות שימוש מלא בחומרי בניין ממוחזרים. כמו כן, ניתן להוסיף אגרגט ממוחזר, עד לעשרים אחוזים, בתערובות בטון ואספלט. בזירה הביתית, מחזור פסולת בניין דורש אכפתיות, רצון טוב ודאגה לסביבה. מעבר לכך – הכל בידיים שלכם!

ממחזרים!

שיפוצים הם מילה נרדפת לתקופה מסחררת בה אתם מתעוררים לקול הטרקטורים, רואים את הבית נחרב מול עיניכם, נחנקים מאבק בלתי נגמר, משתגעים מהבלגן ומייחלים ליום בו הסיפור הזה יהיה מאחוריכם. בו זמנית, אתם מייצרים כמויות אדירות של פסולת שהיא מפגע של ממש לסביבה. מה עושים? התבוננו סביבכם, התעמקו בערימת הפסולת המתגבהת והולכת, ונסו לחשוב כיצד תוכלו לצמצם את היקפיה תוך ניצול חלקים ממנה במהלך השיפוצים. על הדרך, תחסכו בעלויות של הובלת הפסולת, תצמצמו, גם אם במעט, את עלויות ההשקעה בחומרי גלם חדשים, תנצלו את התקופה המעצבנת לחשיבה יצירתית מאתגרת, ובעיקר – תצמצמו את הנזק הסביבתי. שווה, לא?!

על קצה המזלג

להלן כמה רעיונות אטרקטיביים למחזור פסולת בניין במסגרת בנייה בבית הפרטי. מעבר לכך, תנו דרור לדמיון, כי רק השמים הם הגבול…

– משליכים את הסורגים? תוכלו למחזר את פסולת הברזל באמצעות ריתוך ולהפיק ממנה פריטים שימושיים כמו סורגים חדשים המותאמים לחלונות החדשים שלכם, כלוב מתכת נחמד ומעוצב לחיית המחמד שלכם, גגון חדש ומרשים, או כל אלמנט אחר שיעלה בדעתכם.

– אבן: עם מעט יצירתיות, תוכלו להנמיך גם את ערימת האבן שבפינת פסולת השיפוצים שלכם. מה דעתכם להקים שביל אבן מדהים בגינה המחודשת שלכם? תוכלו גם להשתמש באבנים מפסולת הבניין לתחימת אזורי משנה בגינה שלכם. מעבר לכך, ייעוץ מקצועי של מומחים בתחום יוכל לסייע לכם בניצול של עודפי האבן ליצירת טרסות מרשימות בגינה.

– עץ: רהיטי עץ אולי אינם נכללים בקטגוריה היבשה של פסולת בניין, אך אין כל ספק כי שיפוץ מקיף של הבית יגרום לכם להשליך ארונות, שולחנות וכיסאות ולהגדיל את היקף זיהום הסביבה האישי שלכם. מה עושים? אם יש לכם ידיים טובות וארגז כלי עבודה מצויד כראוי, תוכלו להסב את ריהוט העץ לריהוט גינה אותנטי שיוסיף נופך טבעי לגינה הפרטית. ספסל עץ מעוצב, מחסן עץ קטן ופינת ישיבה מזמינה, הם רק חלק קטן מתוך מכלול האפשרויות הבלתי נדלה העומד בפניכם.

בהצלחה!