כאשר אתם יוצאים לביצוע של קניות בסופרמרקט, או אפילו בחנות בגדים, האם אתם עוצרים לחשוב על ההשפעה של שימוש הרב בשקיות הניילון על הסביבה בה אנו חיים?

בחנויות המזון אנו שולפים שקית אחר שקית מבלי לחשוב ממש מה לגבי השקיות הללו ומה קורה להן כאשר אנו מסיימים את השימוש בהן וזורקים אותן לזבל. בעוד יתר המדינות המתקדמות בעולם כבר מזמן הפחיתו את צריכת שקיות הניילון למינימום האפשרי, המודעות לשימוש מזיק זה רק החלה לחלחל במדינת ישראל ובקרוב כולנו נתעורר למציאות חדשה בה השר להגנת הסביבה מקדם הצעת חוק שאושרה על ידי ועדת השרים לחקיקה בה ישנה תוכנית ברורה למיגור שקיות הניילון והשימוש המופרז בהן.

מה אומרת הצעת החוק?

הצעת החוק של השר להגנת הסביבה קובעת כי על שקית ניילון ישולם היטל של 40 אגורות ובמקום שקיות אלה רשתות השיווק יחלו לחלק בחינם לצרכנים סלים בהם ניתן לבצע שימוש רב פעמי, למשך תקופה מסוימת.

בחוק זה ישנה החרגה לגבי מוצרים בתפזורת אשר באים במגע ישיר עם שקית הניילון כגון גרעינים ירקות, בדיוק כפי שכבר נהוג כיום בארצות אירופה.

להצעת חוק זו ישנו גיבוי של אחוז גבוה של האוכלוסייה בארץ אשר סבורים כי יש להפסיק את החלוקה של שקיות הניילון בחינם וכי שקיות אלה בסופו של יום גורמות לנזקים רבים לסביבה שלנו בארץ.

לאותן שקיות לוקח מאות שנים להתפרק וחיות רבות נפגעות מאותן שקיות כתוצאה מבליעה שלהן, מדובר בייצור בזבזני שאינו תורם בשום צורה לשמירה על סביבה ירוקה.

גברת עם סלים – מי צריך שקיות ניילון?

בעבר הלא רחוק שלנו, ראינו כולנו את ההורים הולכים אל המכולת או אל הסופר עם סל ריק וחוזרים עם סל קניות מלא כל טוב, לא היה כל צורך בשימוש בשקיות ניילון.

כיום רשתות השיווק מחלקות כמויות רבות של שקיות ניילון אשר עולות כסף רב לאותן רשתות שיווק אשר מציעות אותן בחינם לכלל הלקוחות אך בפועל מגלגלת את המחיר שלהן דרך מחירי המוצרים הנמכרים שם.

בפעם הבאה בה אתם יוצאים לבצע רכישות באחת מרשתות השיווק, הקפידו להגיע עם שקית רב פעמית מבד, או אפילו כמה לפי הנדרש והשתמשו בהן על מנת לשאת את המוצרים, שקיות אלה הינן נוחות יותר ועמידות יותר משקיות הניילון שנקרעות בקלות.

מדובר באדפטציה מחדש של מנהג שכבר היה קיים בארץ בעבר וכעת עלינו לרכוש מחדש את אותם כללי התנהגות וזאת כדי לחיות בעולם נקי ובריא יותר לכולנו.