מחזור בירושלים

עיריית ירושלים הוציאה באחרונה הודעה רשמית בה הכריזה על זינוק של 60% במחזור האשפה בירושלים!

בדרך לירושלים ירוקה

על פי הנתונים הרשמיים, ירושלים עלתה על הכוונת בדרך לתואר "העיר הירוקה בישראל". הזינוק בממדי המחזור הוא תוצר ישיר של חזון ירוק של עירית ירושלים, אשר שמה לה למטרה להצעיד את בירת ישראל אל עבר עתיד ירוק ומבטיח. מנתוני אגף התברואה עולה, כי במהלך שנת 2013 חלה עלייה חדה של 60 אחוזים בכמויות האשפה הממוחזרת בעיר. בעוד בשנת 2012 מחוזרו בירושלים רק 40,922 טון אשפה, שהם 10.2% מכלל האשפה בבירה, הרי שבשנת 2013 מוחזרו בירושלים 65,881 טון אשפה, השווים ל – 15.5% מכלל האשפה בירושלים. עוד העלו הנתונים, כי בשנת 2012 כמות האשפה אשר הועברה למטמנות עמדה על 361,639 טון. בשנת 2013, לעומת זאת, כמות האשפה שהועברה למטמנות הופחתה באופן משמעותי, ועמדה על 360,757 טון בלבד. במילים אחרות, ירושלים חוותה בשנה האחרונה ירידה של קרוב ל – 882 טונות אשפה להטמנה בהשוואה לשנה הקודמת, בעוד ברחבי הארץ והעולם ניכר גידול של חמישה אחוזים בממוצע בכל שנה בכמות האשפה המופנית למטמנות!

במסגרת התכנית, פעלה העירייה בשנים האחרונות להצבת למעלה מ – 3000 מכלי איסוף למחזור שלל חומרים, כמו פלסטיק, נייר, מתכות, קרטון, טקסטיל, פסולת אלקטרונית ופסולת אורגנית. ראש העיר, ניר ברקת, התייחס לנתונים המרשימים ואמר כי: "העלייה החדה בכמות המחזור מוכיחה שאנחנו בדרך הנכונה. המפתח להצלחה הוא המשך שיתוף הפעולה הפורה בין העירייה, המנהלים הקהילתיים והתושבים".

ירושלים מובילה גם במחזור פסולת אורגנית!

היקפי מחזור הפסולת האורגנית הציגו אף הם גידול מרשים, ולמעשה, ממדי המחזור הכפילו את עצמם! בשנת 2012 מוחזרו 2,533 טון פסולת אורגנית, ואילו בשנת 2013 מוחזרו 5,030 טון פסולת אורגנית! הגידול המרשים בהיקף מחזור הפסולת האורגנית הוא תוצר ישיר של פרויקט רחב היקף במסגרתו הוצבו בנקודות אסטרטגיות ברחבי העיר מכלי איסוף לפסולת אורגנית. בין היתר, מוקמו מכלי האיסוף בבתי מלון, בבתי עסק גדולים ובמרכולים. מכלי איסוף אלה נאספים על ידי צוות מיוחד של אגף התברואה, אשר הוקם למטרת איסוף הפסולת האורגנית. גורם נוסף לגידול המשמעותי בהיקף המחזור של הפסולת האורגנית היא פרויקט ירושלמי ממריץ בשם "מהפח ירוק" (לא התבלבלנו…), במסגרתו התושבים מוזמנים לרכוש קומפוסטור למחזור פסולת אורגנית ביתית במחיר מסובסד. הפרויקט שהחל את צעדיו הראשונים בשכונת קטמון הישנה ובשכונת המושבה הגרמנית, הרחיב את גבולותיו בהמשך גם לעבר השכונות ניות, קטמונים ותלפיות. הצפי לעתיד הקרוב הוא הרחבת הפרויקט לעבר המנהלים הקהילתיים יובלים, גנים, הר נוף ובית הכרם. לצורך יישום הפרויקט בשטח הוקם צוות מהמנהל אשר מלווה את התהליך לכל אורך הדרך, מרכישת הקומפוסטרים ועד להדרכה אישית לתושבים, הכוללת גם ביקורי בית ועבודת שטח רציפה.

ירושלים – עם הפנים אל העתיד

ירושלים הירוקה איננה שוקטת על שמריה. בחודשים הקרובים תושלם הקמתה של תחנת המעבר "גרין – נט" הממוקמת באזור התעשייה בעטרות, והיא תופעל באופן שוטף. החל מחודש אוגוסט הקרוב, מרכז המחזור צפוי לקלוט את כל הפסולת של הבירה. הטיפול באשפה במרכז המחזור יחסוך את עלויות הובלת הפסולת לאתר אפעה בדרום הארץ, והודות לטיפול המתקדם באשפה הצפוי באתר, כמות האשפה המופנית להטמנה תצומצם באופן משמעותי. ומה עוד? התכניות העתידיות של עיריית ירושלים עוסקות במחזור אריזות מתכת ובמחזור זכוכית, כדרך יעילה להגברת כמות הפסולת הממוחזרת.

ירושלים ירוקה? זה בידיים שלנו!