חינוך לשמירה על הסביבה

חינוך ביתי לשמירה על ערכי הסביבה – איך עושים את זה?

הנחלת העקרונות בהם אנו מאמינים לדור הצעיר היא אחד האתגרים היותר מורכבים שהם חלק בלתי נפרד ממשימת ההורות.

אם איכות הסביבה בוערת בנשמתכם, ואם אחת המטרות המהותיות המנחות אתכם במהלך החיים היא הגנה מקסימלית על הסביבה, העברת המסר לדור הבא היא משימה בעלת חשיבות עליונה.

אז איך עושים את זה?

האמת היא, שדוגמא אישית, כמו בכל תחום אחר, היא הדרך הטובה ביותר לחינוך ילדים לחשיבה ירוקה.

עם זאת, מומלץ שלא להסתפק בצפייה פסיבית של הילדים בכם, כהורים. הפכו אותם לחלק אינטגרלי מהמאמץ המשפחתי לשמירה על איכות הסביבה!

אמרו די לכלים חד פעמיים

 אם ילדיכם, כמו כל ילד מודרני נורמלי אחר, מעדיפים את השימוש בחד פעמי על פני שימוש בכלים שיזדקקו לשטיפה לאחר השימוש, זה ממש הזמן לאסוף אותם לאסיפת הסברה משפחתית, באווירה קלילה וכיפית, ולהציג להם את האתגר המשפחתי החדש:

מוציאים אל מחוץ לתחום את הכלים החד פעמיים!
התחילו בהסברה קצרה על איכות הסביבה, דברו אל הילדים בשפתם שלהם, והבהירו להם, בגובה העיניים, כי הם חלק חשוב ובלתי נפרד ממערך ההגנה על הטבע!
אם ההיענות בלתי נלהבת, תוכלו בהחלט להפיח חיים בהחלטה החדשה באמצעות תחרויות, נקודות ושאר מבצעים שירתמו את הילדים לעניין, ויותר מכך –
יעבירו להם, בלי מילים, את גודל החשיבות שאתם מייחסים לשמירה על איכות הסביבה.

 הסבירו לילדיכם את ההשלכות למעשיכם

דברו, הסבירו והמחישו, כמובן, מבלי להכביד על האוזניים הצעירות שסביבכם. אל תשכחו לרגע כי חלק ניכר מסדר היום של הילדים מתנהל בלעדיכם.
בהנחה שהילדים חשופים במהלך היום למבוגרים רבים שאיכות הסביבה איננה עומדת בראש מעייניהם, השפעת שמירת הסביבה שלכם בשעות בהן הילדים לצדכם, עשויה להיות מינורית למדי ובלתי אפקטיבית.
לכן, מומלץ מאוד לספק הסבר קצר לפעילויות שאתם נוקטים כשגרה, במטרה להגן על הטבע שסביבנו.
כשאתם מעבירים בגדים ישנים אל מכלי האיסוף במקום להשליכם לפח, צרפו אליכם את הילדים, והניחו להם לחוות את התהליך באופן בלתי אמצעי.

שתפו את ילדיכם בתהליך

מכינים קומפוסט אורגני לגינה? שתפו את הילדים בכל שלב של ההכנה, והניחו להם להתלכלך, להתרגש ולנשום את התרומה להגנה על הטבע.
מחפשים ציוד ירוק לחזרה לבית הספר? אל תשלפו באקראי תיק ממוחזר כלשהו, ולעולם אל תעמידו את הילד בפני עובדה מוגמרת. שתפו את הילדים ברצונכם לרכוש ציוד חזרה לבית הספר אשר עשוי חומרים ממוחזרים, ושתפו אותם בבחירת פריטי הציוד. הניחו להם לבחור את התיק האהוב עליהם מתוך מספר אפשרויות, והעניקו להם את התחושה כי הם מצילים את העולם. ובינינו, גם אם התיק הממוחזר שלהם לא יציל את העולם, הרי שהמודעות לערכי הטבע שיפנימו הקטנים הללו, שהם המבוגרים של מחר, היא זו שתציל את העולם…

ארגנו פעילות משפחתית

ארגנו שעות פעילות משפחתית, בהן תנצלו חומרים נפסדים שונים ליצירות אומנות. שעת האיכות המשותפת תהפוך לפסגת החוויה של הילדים, והמסר שיעבור אליהם בכל פעם מחדש יטמיע בקרבם את חשיבות ההגנה על הטבע.
אם כמו כל זוג הורים סטנדרטי אחר, זמן מיותר הוא מצרך נדיר עבורכם ואתם מתקשים למצוא חלון זמן פנוי לפעילות מסוג זה, תוכלו בהחלט להסתפק בשעת פעילות דו שבועית, ואפילו חודשית.

אבל מה? התכוננו לקראתה ללא הפסקה! אספו יחד עם הילדים פקקים מיותרים, גלילי ניר טואלט, פקקי שעם שאין להם דורש, ועוד. אחסנו הכול בארון או במגירה מיוחדת שתקצו לעניין, ובהגיע הפעילות המרגשת, הפכו את החומרים הנפסדים, בעזרת הילדים, ליצירות אומנות קסומות.
היצירות היפות שיכינו הילדים במו ידיהם יהוו עבורם, ללא ספק, תמריץ משמעותי להגנה על הסביבה. אך יותר מכך, הציפייה לפעילות, ההכנות, והרעש הגדול שתעשו סביבה – הוא זה שיחדיר לעצמותיהם של הילדים את המסרים הירוקים שלכם.