שיקום נחלים בישראל

שיקום הנחלים בישראל הינו פרויקט ארוך טווח עם עדיפות לאזורי הפריפריה שנועד להפוך אזורים אלה למוקד של בילוי ופנאי עבור כלל הציבור, יחד עם שיקום אקולוגי בו מושקעים סכומי כסף אדירים.

עבודות שונות נעשות בתוך הנחלים או באזור הצמוד אליהם ומיועדות למעשה לשמר את הנחלים ולפתח אותם. עבודות אלו משקמות את הנחלים הקיימים, ומתבצעות גם בנחלים שנמצאים במצב לא תקין במטרה להחזיר אותם למסלולם הטבעי.

לעיתים, נזקי הנחלים נגרמים בעקבות העובדה שמי הנחל הטבעיים הועברו לשימושים שונים ולצרכי האדם ועקב כך החלו להזדהם ולהיפגע מבחינה אקולוגית.

הנחל כמערכת אקולוגית מורכבת

כשאנו מסתכלים על נחל, אנו רואים זרימת מים במורדותיו ובתוכו. מה שאנו לא רואים הוא את האיזון העדין השורר בנחל ובסביבתו. בנחל מתקיים איזון עדין בין אוכלוסיית החיים (הצמחים ובעלי החיים) לבין הסביבה הדוממת. איכות וכמות זרימת המים משפיעה על כל היחסים העדינים הללו לטוב או למוטב.

כיצד ראוי לשקם נחלים?

קיימת חשיבות רבה בשיקום נכון של נחלים וזאת על מנת להחזיר לנחל את ההרמוניה האקולוגית הטבעית ששוררת בו.

ניתן לשפר את יכולת הניקוז שקיימת ליד הנחל, לייעל את זרימת המים באזור הנחל וכן ליצור סכרים אשר מתוכננים לשם מניעה של חדירת מים לאזורים המלאים בצמחיה ובעלי חיים.

בנחלי הארץ נעשו בשנים האחרונות עבודות רבות של שיקום נחלים המיועדות להחזיר את הנחלים למצבם הראשוני. עבודות אלו כוללות: עבודות תשתית ליד הנחלים, סלילת כבישי אופניים, נטיעות ליד הנחל, שיפור פני השטח ושיקומו, הבטחת איכות מים ראויה לנחל ולסביבתו ועוד.

פרויקטים שבוצעו בנחלים בארץ

בעשור האחרון, שוקמו בארץ עשרות נחלים שהיו חשופים למזהמים סביבתיים שפגעו בבתי הגידול שלהם והרסו את המערכות האקולוגיות שלידן.

להלן כמה פרויקטים של שיקום נחלים שבוצעו לאחרונה:

שיקום קרקעית נחל הקישון – נחל הקישון ממוקם בסמוך לעיר ג'נין בשומרון. נחל הקישון נחשב בעבר לנחל בעל הזיהום הרב ביותר בישראל היות וזרמו אליו כמויות אדירות של מי קלחין וקרקעיתו התמלאה במזהמים סביבתיים שפגעו בסביבה האקולוגית שלו. בפרויקט זה שוקמה הקרקעית ונוקתה ביסודיות, שוקמו בתי גידול בסביבות הנחל, הופסקו זרימות החומרים המזהמים ועוד.

שיקום נחל תנינים – נחל הזורם בכיוון דרום מערב לים התיכון וממוקם ליד קיבוץ מעגן מיכאל. השיקום בנחל תנינים כלל שיקום כל האזורים שסביבו: הסכר וטחנות הקמח.

שיקום נחל קדרון – נחל קדרון הינו נחל הממוקם בסמוך לירושלים. לנחל חדרו מי שפכים רבים שפגעו במראהו והעכירו את סביבתו. מטרת התכנית הייתה לשקם את סביבתו האקולוגית של הנחל וליצור זרימה נקייה.